Okrasné rostliny

Ovocné dřeviny

Zahradnický materiál

Dotazy a odpovědi


Kdy stříkat broskvoně proti kadeřavosti?

Kadeřavost je nepříjemná houbová choroba napadající broskve. Nově narašené lístky se začnou z jara kroutit a objevují se na nich puchýřky. Při silnějším napadení můžeme přijít o podstatnou část úrody. Tato choroba se šíří hlavně na jaře.
Broskvoně je potřeba ošetřit prvním postřikem brzy z jara při prvních dosažených teplotách +10°C a více. Některé roky to může být i leden nebo únor.
Nejsou-li stromky olistěné, lze použít přípravky KUPRIKOL 50, SULKA,
CHAMPION 50 WP.
Další postřik opakujte před rašením.
Při olistění se doporučuje DELAN 700 WG, SYLIT 65.
Je vhodné broskvoně ošetřit ještě na podzim po opadu listí opět přípravkem KUPRIKOL 50 nebo SULKOU.

Čím zbavit půdu ve skleníku od škůdců?

Půda ve skleníku je vlivem vyšší vzdušné vlhkosti a tepla rájem různých škůdců, chorob, plevelů. Abychom tyto problémy snížili na minimum, je vhodné na podzim nebo brzy z jara do půdy aplikovat DUSÍKATÉ VÁPNO, které dokáže zlikvidovat jak škůdce, tak houbové choroby a semena či kořínky plevele, zároveň půdu obohatí o potřebné vápno. Dusíkaté vápno se doporučuje aplikovat minimálně 3 týdny před výsadbou nebo setím ve skleníku.
S úspěchem lze použít i na volné půdě (dobře likviduje larvy drátovce).

Kdy řezat vinnou révu?

Vinnou révu je dobré ostříhat brzy z jara (únor) dokud ještě spí.
Nevhodná doba je kdy réva začíná rašit a tlačí mízu do obrostu. Tato míza  potom vytéká řeznými ranami ven a zbytečně oslabuje rostlinu.

Co dělat,když nám zajíci přes zimu okousali ovocné stromky?

Pokud zajíci okousali celý kmínek dokola, je to problém -  stromek odumře nebo bude náchylnější k chorobám a škůdcům. Je-li okus nad místem roubování, zastřihněte stromek do nepoškozené části a tento lze znovu dopěstovat, poškozené větve zastřihneme po zdravou (nepoškozenou) část.
Jedná-li se o okus částečný, potřete postižený kmínek či větev štěpařským voskem nebo stromovým balzámem s přídavkem Kuprikolu. Je důležité ošetření provést co nejdříve, aby se zabránilo průniku houbových chorob do pletiva stromku.